1000 Yıllık Harika Bir Viking Geleneği: Çim Evler

Biliyor olabilirsiniz; İzlanda, "Buz Ülkesi" demek. Bu ad çok da yaratıcılık gerektirmiyor; ada kuzey kutup dairesinin hemen altında yer alıyor.

İzlanda'da kışları sıcaklık felaket düşüyor, şiddetli rüzgar ve yağış eksik olmuyor. Bu adaya ilk göç eden İskandinavlar bu iklimle mücadele etmek için birçok şey denemişler.

Önceleri evler ağaçtan yapılmış; ama hava koşulları nedeniyle bu evler kalıcı olmamış. Sonra da ev yapmak için ağaç dışında elimizde ne var diye düşünmüş olsalar gerek... Ve ellerinde sadece taş, toprak ve çim olduğu için aşağıdaki bu evleri yapmaya başlamışlar. Gördüğünüz gibi evlerin en ilginç yanı çatılarının (ve duvarlarının) toprak ve çimle kaplı olması. Elbette bunlar yapılırken amaç estetik yanı güçlü evler yapmak değil, iklim koşullarına dayanıklı evler yapmakmış.

Sonuçta bu evler sert iklim koşullarına yüzyıllarca yıl dayanabilmişler ve sanki bir masal kitabından fırlamış gibi görünüyorlar. Beğenerek paylaşıyoruz...

Benzer Yazılar

Yeni Yazılar

azsekerli.com'u Facebook'ta beğenin, yeni yazılara kolayca ulaşın!

Zaten beğendim, bunu tekrar göstermenize gerek yok.
<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-1247342422817806", enable_page_level_ads: true }); </script>