İnsanlara İdeal Kadın ve Erkek Vücudundan Beklentileri Sorulmuş; Yanıtlar İlginç Bir Gerçeğe İşaret Ediyor

İngiliz iç giyim firması BlueBella'nın yaptığı bir online ankette katılımcılara ideal erkek ve kadın vücutlarından ne bekledikleri sorulmuş ve ilginç sonuçlar alınmış. Bu sonuçların insanların kendi vücutlarından beklentilerine ışık tutacağını düşünerek aşağıda paylaşıyoruz.

 • Yukarıdaki görselde soldaki kadınlara göre, sağdaki erkeklere göre ideal kadın vücudu.

  Kadınlara göre ideal kadın vücudu şöyle:

  Kate Middleton'un saçları, Cara Delevingne'nin yüzü, Jennifer Aniston'un göğüsleri, Gwyneth Platrow'un karnı, Emma Watson'un kalçaları, Elle Macpherson'un bacakları

  Erkeklere göreyse ideal kadın vücudu şu şekilde:

  Scarlett Johannson'un saçları, Mega Fox'un yüzü, Kim Kardashian'ın göğüsleri, Michelle Keegan'ın karnı, Kelly Brook'un kalçaları, Rosie Huntington-Whiteley'in bacakları

  Bu ikisi karşılaştırınca şöyle bir gerçekle karşılaşıyoruz:

  Kadın vücuduna ilişkin olarak erkekler, kadınlara göre çok daha gerçekçi beklentiler içindeler. Erkekler kadınlara göre daha kalın kollar, daha kalın bacaklar, daha geniş kalçalar bekliyor; dümdüz değil ayva şekilli karnın ideal olduğunu düşünüyorlar. Kadınlara göre ideal kadın vücudu her türlü moda giysinin içine girebilecek kadar ince ve fit olmalı. Kadınların beklentilerine uygun bir vücuda sahip birisiyle gerçek hayatta neredeyse imkansız. Belki de bu, kadınların azımsanmayacak bir kısmının vücutlarından niçin ciddi seviyede rahatsız olduklarını açıklıyor.

 • Şimdi erkek vücuduna ilişkin sonuçlara bir bakalım:

  Yukarıdaki görselde solda erkeklerin beklentilerine, sağdaysa kadınların beklentilerine göre oluşturulmuş ideal erkek vücutları var.

  Burada da kadın ve erkek beklentileri arasında ciddi bir fark göze çarpıyor. Erkeklere göre ideal erkek vücudu özellikle göğüs ve kollar açısından çok daha kaslıyken, kadınların beklentileri gerçek hayata çok daha yakın.

 • Aşağıda ideal kadın ve erkek vücutlarının üstüste bindirilmiş hallerine bakınca bahsettiğimiz farklar daha somut şekilde göze çarpıyor:

 • Bu anketin sonucu kanımızca şu: İnsanların kendi vücutlarına dair beklentileri karşı cinse göre çok daha yüksek, yani çok daha acımasız. Sanırız bir insanın en merhametsiz eleştirmeni yine kendisi.

  Bu noktada hepimizin şapkamızı önümüze alıp kendi kendimize ciddi ciddi haksızlık ediyor olabileceğimizi düşünmemiz sizce de gerekmez mi?

Benzer Yazılar

Yeni Yazılar

azsekerli.com'u Facebook'ta beğenin, yeni yazılara kolayca ulaşın!

Zaten beğendim, bunu tekrar göstermenize gerek yok.
<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-1247342422817806", enable_page_level_ads: true }); </script>