Hastalanmamak İçin Ne Mi Yapmalısınız? Bu Yanıt İlginizi Çekecek: Sakal Bırakın!

Geçen yıl azsekerli.com'da çeşitli bilimsel çalışmaları baz alarak sakalları bakteri yuvası olarak adlandırıp her türlü hastalığa davet çıkardıklarını söylemiştik (Bkz: Sakallı Erkeklere (Ve Sevenlerine) Kötü bir Haberimiz Var).

Sanırız günahlarını almışız :)

  • BBC'de yayınlanan bir habere göre sakalın tam aksi bir etkisi olabilir; yani sağlığa olumlu katkıda bulunabilir.

    Şimdi şurası kesin: Sakallar gerçekten bakteri cenneti; birçok farklı bakteri türüne ev sahipliği yapıyor.

  • Ancak bu bakteriler sağlığımıza faydalılar gibi görünüyor. Bunu ortaya "Trust Me, I'm a Doctor" adlı (Bana Güvenin, Ben Doktorum) ünlü doktor ekibi çıkartmış. Bu ekip sakallara yönelik bir araştırma yapmış. Araştırmalarında sakallı sağlık çalışanlarının bulaşıcı hastalıkları daha az bulaştırdıkları ortaya çıkmış. Yani görünüşe göre sakallar enfeksiyonlarla savaşıyorlar!

  • Tabii burada "neden?" diye soracaksınız. Tahminen sebep şu: Sakaldaki bakteriler birbirleriyle bölge ve besin için savaşıyorlar. Bu mücadelelerinde kullanmak için de bir takım şeyler salgılıyorlar. Bunlar bildiğimiz antibiyotikler! Dolayısıyla sakaldaki bakteriler birbirlerini sürekli güçsüz düşürüyor, yok ediyor ve yeni bakteri istilalarına karşı direniyor.

  • Yani artık sakallara yeşil ışık yakabiliriz baylar ve bayanlar :)

Benzer Yazılar

Yeni Yazılar

azsekerli.com'u Facebook'ta beğenin, yeni yazılara kolayca ulaşın!

Zaten beğendim, bunu tekrar göstermenize gerek yok.
<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-1247342422817806", enable_page_level_ads: true }); </script>