Bu Adam Satın Alacağı Adada 200 Bin Suriyeli Sığınmacıya Yeni Bir Hayat Kuracak

Suriye'de yıllardır süren iç savaş milyonlarca insanı perişan etti. Sığınmacılara Türkiye başta olmak üzere çok az sayıda bölge ülkesi ekonomik güçlerini aşacak şekilde destek vermeye çalışıyor. Suudi Arabistan, Katar gibi kimi ülkeler ise sığınmacıları reddediyor. Avrupa ülkeleri yeni yeni sığınmacı kabul edecek gibi görünüyor, ama vermeyi düşündükleri destekler komik denecek kadar küçük.

Bu noktada sahneye Naguip Sawiris adlı Mısırlı milyarder bir işadamı çıkıyor. Naguip, Orascom adlı bir grubun CEO'su. Sığınmacılara vermeyi planladığı destek inanılmaz: Yunanistan ya da İtalya'dan ıssız bir ada satın almayı, buraya 200 bin sığınmacı yerleştirmeyi düşünüyor. İnsanlara ev yapmaları için de imkan sağlayacağını ve çalışacakları işleri de yaratacağını ifade ediyor. Aynı zamanda okul, hastane ve üniversite de yapmayı taahhüt ediyor.

Gördüğümüz kadarıyla bu adam tek başına sığınmacılar için koca koca ülkelerden çok daha fazlasını yapmaya çalışacak. CNN'e şöyle demiş:

Sadece izne ihtiyacım var. Ada için ödemeyi yapacağım, işleri de sağlayacağım.

Naguip'in planı "gerçek olamayacak kadar güzel"... Bu sözünü tutup tutamayacağını bilemiyoruz; ama en azından şu bizi iyi hissettiriyor: Naguip, bu tür yardımlara uzak birisi değil. Mensubu olduğu Sawiris ailesi, Mısır'da iyi bilinen bir yardım vakfının kurucusu. Bu nedenle ümitliyiz...

Benzer Yazılar

Yeni Yazılar

azsekerli.com'u Facebook'ta beğenin, yeni yazılara kolayca ulaşın!

Zaten beğendim, bunu tekrar göstermenize gerek yok.
<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-1247342422817806", enable_page_level_ads: true }); </script>